Úvod » Orientační běh - o akcích
Veteráni soutěžili pod Ještědem
publikováno 02.07.2023
Již třetím rokem je Veteraniáda ČR oddělena od Mistrovství ČR a jako samostatná třídenní akce se koná na konci června. Po pořadatelství OOL ve Žďárském Potoku a STE v Horním Městě u Rýmařova se organizace pro tento rok ujal oddíl Slavia Liberec orienteering a zavedl nás přímo do Liberce a pod Ještěd. Současně s veteraniádou to byly žebříčkové závody Ještědské oblasti, proto každý den startovalo zhruba 800 závodníků.
Páteční sprint se konal v Liberci, konkrétně v jeho městské části Perštýn a sprintovalo se na mapě „Liebiegovo městečko“. Jedná se v podstatě o „město ve městě“, vybudované v 19. a první polovině 20. století, s přímou vazbou na textilní továrnu Johann Liebieg & Co., pozdější Textilana. Všechny tratě měly docela pěkné převýšení, ale hlavně stavitel trati nachystal jednu pěknou vychytávku s mimoúrovňovým křížením cest a zátarasy („šváby“), takže celá řada favoritů na tom zhavarovala.
Sobotní klasická trať měla centrum ve Světlé pod Ještědem, v nadmořské výšce cca 620 m, na jižním svahu dominanty severních Čech, známé svou výškou 1012 m n.m. a unikátním vysílačem s rozhlednou. Běželo se na mapě „Kamenná vrata“ a všechny tratě byly fyzicky i orientačně hodně obtížné, takže nikdo nedostal nic zadarmo.
Nedělní krátká trať se stejným centrem závodu, se běžela na mapě „Tetřeví skály“, resp. „Machova skála“. Jelikož na start to bylo 2 km s převýšením 200 metrů, bylo všem jasné, že to bude krutý seběh v opravdu těžkém terénu. Čili opět velmi náročné tratě pro všechny veteránské kategorie.
Veteraniády ČR se každý den zúčastnilo cca 600 borců DH 35+ a barvy oddílu ZLH zde hájili v H50 Tomáš a v H75 Standa. A nevedli si vůbec špatně. V kategorii H50 soutěžilo každý den až 52 borců a Tomáš v jednotlivých závodech obsadil 21., 26. a 26. příčku. Ještě lépe se dařilo Standovi v kategorii H75, kdy při účasti až 21 závodníků v kategorii obsadil 7., 12. a 8. místo.
Kategorie: ostatní
Návštěv: 86431
Dnes: 1
Online: 15